Urlop na polu namiotowym to dla wielu osób idealny sposób na komfortowe spędzenie wolnych dni w otoczeniu natury. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre pola namiotowe mogą nie być odpowiednio zabezpieczone, dlatego warto wybierać takie, które cieszą się dobrą opinią i mogą pochwalić wysokimi standardami bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i wskazówki, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo na polu namiotowym.

Wybór odpowiedniego miejsca na rozbicie namiotu

Przy wyborze miejsca na namiot należy unikać terenów położonych bezpośrednio pod drzewami, zwłaszcza jeśli są one stare lub mają suche gałęzie. Podczas silnego wiatru mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.  Należy również zwrócić uwagę na to, czy dane pole namiotowe znajduje się w odpowiedniej odległości od rzek i nie jest narażone na zalanie w przypadku obfitego deszczu.

Zapoznanie się z zasadami panującymi na polu namiotowym

Każde pole namiotowe ma swój własny regulamin, z którym najlepiej zapoznać się jeszcze przed rezerwacją miejsca. Co więcej, zasad wymienionych w takim dokumencie należy przestrzegać, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich osób, przebywających na terenie danego miejsca.

Ochrona przed dziką przyrodą

Większość dozorowanych pól namiotowych zlokalizowanych  jest w miejscach bezpiecznych dla turystów. Są to jednak tereny otoczone dziką naturą, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad, które mają zminimalizować ryzyko odwiedzin dzikich zwierząt. Zaleca się między innymi jedzenie przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej w zawieszonych na drzewie workach. Śmieci powinno się dobrze zabezpieczać i regularnie wynosić do przeznaczonych do tego celu kontenerów.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Na polu namiotowym wiele osób decyduje się na zorganizowanie ogniska. Należy pamiętać, że ogień można rozpalać tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach, a i wtedy należy zadbać o pełne bezpieczeństwo i oczyścić obszar wokół ogniska z materiałów łatwopalnych, takich jak suche gałęzie czy liście. Po zakończeniu ogniska należy je dokładnie zgasić, polewając wodą i zasypując piaskiem. Przed odejściem, należy upewnić się, że nie ma ryzyka ponownego zapłonu.

Ochrona przedmiotów wartościowych

Na pole namiotowe lepiej nie zabierać bardzo cennych przedmiotów, jednak akcesoria takie, jak telefon, zegarek czy tablet czasem bywają niezbędne. Rzeczy osobiste warto odpowiednio zabezpieczyć, aby nie padły łupem złodziei. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z walizek i plecaków wyposażonych w zamki szyfrowe lub na kluczyk, choć zawsze warto zadbać o to, aby drogich przedmiotów nie pozostawiać bez nadzoru, co zmniejszy ryzyko kradzieży.

Pierwsza pomoc

Na terenie biwaku powinna znajdować się przynajmniej jedna osoba zaznajomiona z zasadami pierwszej pomocy. Wybierając się na pole namiotowe, warto zabrać ze sobą apteczkę podróżną, nawet w przypadku, gdy obiekt oferuje takie wyposażenie. Jeszcze przed przyjazdem można zapoznać się z lokalizacją najbliższego punktu medycznego, do którego można udać się w sytuacji kryzysowej.